Menu

Ptaki

alfabetyczny spis ptaków Polski

Kaniu - Kok

Kląskawka syberyjska

krogulec14

Kląskawka syberyjska (Saxicola maurus) – rodzina: muchołówkowate

klas

„Common Stonechat I -Haryana IMG 9865” autorstwa J.M.Garg - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Common_Stonechat_I_-Haryana_IMG_9865.jpg#/media/File:Common_Stonechat_I_-Haryana_IMG_9865.jpg

Wielkość: długość ciała 12 -13 cm. rozpiętość skrzydeł 18 -20 cm, waga

Lęgi:

Status: sporadycznie zalatujący.

Środowisko: otwarte suche tereny

Pokarm: owady, a także nasiona

Liczebność: 1 stwierdzenie w Polsce

Zachowania:

Kaniuk

krogulec14

Kaniuk - Elanus caeruleus - rodzina: jastrzębiowate


Wielkość: długość ciała 32 -35 cm, rozpiętość skrzydeł 78 -84 cm, waga 230 g.

Lęgi: najbliższe lęgi odbywa w Hiszpanii.

Status: sporadycznie zalatujący.

Środowisko: tereny otwarte z pojedynczymi drzewami.

Pokarm: drobne gryzonie i owady.

Liczebność: stwierdzono 2 pojawienia się w Polsce.

Zachowania: lekko lata, często szybuje ze skrzydłami uniesionymi w kształcie litery V lub też zawisa w powietrzu. Przesiaduje na gałęziach i drutach.

Kapturka

krogulec14

Kapturka - Sylvia atricapilla - rodzina: pokrzewki


Kapturka (z lewej samica, z prawej samiec) w obiektywie Cezarego Korkosza   www.cezarykorkosz.pl

Wielkość: długość ciała 14 -15 cm, rozpiętość skrzydeł 22 -24 cm, waga 16 -25 g.

Lęgi: 2 w roku; maj -lipiec; 4 -5 jaj; 13 -14 dni inkubacji. Gniazdo umieszcza na krzewie lub młodym świerczku niewysoko nad ziemią - do 2 m. Gniazduje pojedynczymi parami.

Status: lęgowy. Przylatuje w kwietniu i maju, odlatuje we wrześniu o październiku. Ostatnio pojedyncze samce pozostają na zimę.

Środowisko: zasiedla wszystkie lasy, liczniej z domieszką drzew iglastych, także parki i ogrody. Nieodzownym warunkiem jej występowania jest obfity podszyt.

Pokarm: odżywia się owadami a jesienią również jagodami.

Liczebność: w Polsce gnieździ się średnio licznie, lokalne licznie. Chroniona.

Zachowania: kapturka przemyka szybko w gąszczach lub koronach drzew. Z drzewa na drzewo przelatuje płytko falistym lotem. Samiec śpiewa w koronach drzew. Uchodzi za doskonałego śpiewaka, drugiego po słowiku. Dystans ucieczki nie przekracza 10 -15 m. Poza sezonem lęgowym żyje zwykle samotnie.

Karliczka

krogulec14

Karliczka - Porzana pusilla - rodzina: chruściele

Wielkość: długość ciała 16 -19 cm, rozpiętość skrzydeł 24 -32 cm, waga 40 -50 g. Najmniejszy europejski chruściel.

Lęgi: 1 w roku; maj -czerwiec; 6 -9 jaj; 17 -20 dni inkubacji. Gniazdo zawsze jest umieszczone nad wodą, na wyniosłości terenu lub w kępie wysokich roślin.

Status: gatunek sporadycznie zalatujący.

Środowisko: zamieszkuje położone nisko nad wodą, okresowo zalewane łąki turzycowe.

Pokarm: żywi się owadami i nasionami, zjada też niewielkie ilości zielonych roślin.

Liczebność: w Polsce gnieździła się na Śląsku w XIX wieku. Jednak w ostatnich latach nie stwierdzono jej obecności. Chroniona.

Zachowania: 

Kawka

krogulec14

Kawka - Corvus monedula -  rodzina: krukowate


Kawka w obiektywie Marcina Łukawskiego   www.marcinlukawski.pl

Wielkość: długość ciała 32 -33 cm, rozpiętość skrzydeł 66 -69 cm, waga 190 -250 g. Jest najmniejszym przedstawicielem krukowatych.

Lęgi: 1 w roku; kwiecień -maj; 3 -6 jaj; 17 -18 dni inkubacji. Gnieździ się zazwyczaj na lub w budynkach (np. w wieżach kościelnych), często w kominach. Chętnie zajmuje też dziuple w drzewach starych parków. W zależności od możliwości założenia gniazda gnieździ się pojedynczo lub kolonijnie. Potrafi odważnie bronić swojej rodziny, atakując intruza i obrzucając go suchymi odchodami.

Status: gnieżdżące się u nas osobniki spędzają zimę w południowo-zachodniej Europie, natomiast w Polsce zimują kawki przylatujące z północno-wschodniej Europy. Przelot wiosenny następuje w marcu i kwietniu, jesienny w październiku i listopadzie.

Środowisko: gatunek jest w dużym stopniu zurbanizowany: silnie związany z osiedlami i miastami, wkracza również w śródmieścia większych miast. Żeruje na odkrytych przestrzeniach, w głównej mierze na polach.

Pokarm: wszystkożerna. Pożywienie jej stanowią głównie owady, ale poluje też na myszy i zjada pewną ilość nasion. Żeruje też na odpadkach. Często poszukuje pożywienia w towarzystwie wron i gawronów.

Liczebność: w Polsce jest średnio licznym, lokalnie licznym ptakiem lęgowym. Gatunek chroniony.

Zachowania: przesiaduje na budynkach, drzewach i często chodzi po ziemi. Widzi się często ją w pobliżu różnych wież, na których siada i wokół których często krąży. Łatwo ją zobaczyć cały rok. Lot ma zręczny. Dystans ucieczki zależy od okoliczności i wynosi od 10 (5) do 40 m. Gatunek wybitnie towarzyski: chętnie przebywa w stadach, często towarzyszy stadom gawronów, a także wron i szpaków. Mimo tych tendencji kawka przez cały rok zachowuje więź małżeńską.

© Ptaki
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci